Кронътът е кулинарно явление, което спокойно може да бъде определено като вкусна симбиоза между две култури - европейската и американската. Малкото тестено бижу е изкусителна комбинация между френски кроасан и американски донът, откъдето идва и патентованото му име: кро-нът. Самият автор и подбудител на всеобщата кронът лудост, майсторът пекар Доминик Ансел, обаче заявява, че кронътът не е полу-поничка, полу-кроасан, а многопластов и лек десерт от многолистно маслено тесто, което втасва в продължение на три дни и се пържи при определена температура в олио от гроздови семки и може да бъде завършен по три начина - овалян в захар, напълнен с крем, или покрит с глазура. След дебюта си на 10 май 2013 година, кронътът се превръща в международен феномен с многобройни почитатели из цял свят. Пред Манхатънската пекарна на Ансел се вият безкрайни опашки два часа преди отварянето ѝ в 8 часа сутринта и на желаещите да опитат неговите кронъти е наложен лимит от 2 кронъта на човек. Огромната популярност на кръглия десерт дори му пробива път и на черния пазар, където срещу пазарната си цена от 5 долара, кронътът се продава на черно до 40 долара за бройка. И само месец след появата на въпросното лакомство на пазара вече се появяват негови имитации с най-различни имена от типа на “Doissants”, “Crognets”, “Dough’Ssants”, “Cro-Nots”, “Cray-nut” в Калифорния, ”Frissants” във Ванкувър, ”Zonuts” в Австралия… Запалените кулинари пък се опитват да репликират кронътите вкъщи. Аз като човек с безгранично любопитство и оскъдно време реших да заложа на варианта домашно приготвени кронъти с бутер тесто, захарна и шоколадова глазура и пълнеж от крем с маскарпоне. :)
Подозирам, че печената версия на бутер кронътите ще бъде не по-малко вкусна и имам намерение съвсем скоро да проверя :)
Вижте още:
Бутер круши със стафиди и бадеми
Размразете бутер тестото (най-добре го прехвърлете от предната вечер в хладилника).
Разстелете един до друг листовете бутер тесто върху леко набрашнена работна повърхност и изрежете с помощта на голям и малък кръг или комбиниран резец кръгчета с дупка по средата.
В дълбок съд сгорещете олиото и пържете кронътите в маслена баня (160С-180С) в продължение на 1-2 минути от всяка страна, или до златисто кафяво.
Извадете готовите кронъти с решетъчна лъжица и оставете върху решетка, застлана с кухненска хартия, да се охладят за малко.
Оваляйте в кристална захар и оставете да се охладят напълно.
За пълнежа с крем маскарпоне – разбийте с миксер на ниска степен маскарпонето и меда до гладка смес. В отделна купа разбийте с миксер сметаната до меки връхчета. Добавете постепенно разбитата сметана към маскарпонето и меда, като разбърквате внимателно с шпатула или дървена лъжица от долу нагоре. С помощта на пош и накрайник за пълнежи напълнете част от кронътите с крем, като забивате накрайника на 3-4 места в долната част на всеки от кронътите и пълните по малко крем във всеки.
За да приготвите захарната глазура, добавяйте към пудрата захар по 1 ч.л. мляко, докато получите гъста паста. Нанесете с помощта на пош и накрайник кръг от глазурата върху всеки от кронътите и декорирайте с ядливи гранули или перли.
За шоколадовата глазура – разтопете в отделни съдове на водна баня тъмния и белия шоколад и потопете кронътите от едната страна в един от разтопените шоколади. В последствие можете да поръсите и с другия.
Поднесете кронътите до няколко часа, за да се насладите на хрупкавата им коричка :)